הצורך ביצירת תוכנית אסטרטגית לפיתוח כלכלי נובע מהשינויים הכלכליים והיחסים בין שלטון מרכזי לשלטון מקומי במאה ה-21.

העיר אינה יכולה להסתמך עוד על גופים חיצוניים ומשרדי ממשלה שיעבדו בשבילה, ועליה להיות יזם משמעותי ושחקן מרכזי ביצירת הכנסות עצמיות ומנופים לפיתוח כלכלי.

עיריית קרית-שמונה אינה עומדת רק בפני עצמה, אלא היא מוקד עירוני מרכזי שעליו נשען אזור הגליל המזרחי וצפון הגולן, והיא נתרמת ממנו.

חוסנה החברתי והכלכלי של קרית-שמונה מסמל את חוזקת הגליל כולו, כעיר הצפונית ביותר בישראל ועיר גבול הסמוכה ללבנון ולסוריה. לכן, אנו נדרשים לחשיבה יצירתית וחדשנית בקידום הפיתוח הכלכלי של העיר – שיהיה הוליסטי ויקיף את המגוון הרחב של תחומי החיים: תעשייה, עסקים, תיירות, חינוך, תרבות, תחבורה, דיור והתחדשות עירונית.

ב-2019 יצא לדרך צוות תכנון של שניים מגופי המחקר הטובים בעולם בתחום של תכנון עירוני – בדגש על פיתוח כלכלי: המעבדה לעיצוב עירוני של אונ' ת"א, והמחלקה ללימודי ותכנון עיר, אונ' MIT במסצ'וסטס.

הצוות, בהובלתה של פרופ' טלי חתוקה, לקח על עצמו להכין תוכנית אסטרטגית לאזור הגליל המזרחי, בדגש על תפקידה של קריית-שמונה באזור.

השלב הראשון בתוכנית הוא ניתוח המצב הקיים, שבו נבחנו 2 שאלות מרכזיות:

  1. מהם המאפיינים הבולטים של תהליכי התכנון בגליל המזרחי ובקריית שמונה?
  2. מהם הכיוונים הרצויים בפיתוח עתידי?

הדו"ח המלא סוקר את דפוסי הפיתוח והמדיניות הרצויים לאזור בתחומים של תעשייה, תיירות ומגורים, פיתוח חזון אזורי וחשיבותה של קריית-שמונה כמוקד עירוני וכלכלי חזק להגשמתו של חזון זה.

אנו מזמינים אותכם לעיין בתוצרי התוכנית, ולבוא לקחת חלק במהפכה הגלילית הכלכלית הבאה

תוכנית אסטרטגית לגליל המזרחי וקריית-שמונה כאקוסיסטם תעשייתי - דו"ח מלא

Global case study, places of production: Kiryat shmona

לקראת סדר יום תעשייתי-אזורי, דפוסי פיתוח בגליל המזרחי ובקריית-שמונה